top of page
  • Instagram
  • Untitled design (2)

Luxor: Az ókori egyiptomi építészet fellegvára

  • Szerző képe: Cinti
    Cinti
  • 2024. nov. 20.
  • 6 perc olvasás
 

Ha Egyiptomba visz az utunk, végtelen a látnivalók tárháza. A legtöbb korlátot, szerintem, a távolság és esetleg az idő hiánya adhatja. Népszerű szokott lenni az, hogy egy üdülőhelyen alakítsuk ki a bázist és onnan utazzunk, azonban mielőtt döntünk, érdemes azt kiválasztani, hogy mit szeretnénk megnézni. Hurghadából vagy Marsza Alamból busszal/autóval meg lehet közelíteni Luxort vagy Kairót. Sharm El Sheikből ugyanezekre a helyekre repülővel tudunk eljutni, ezzel szemben innen elérhetőbb távolságban van a Sínai-hegy, akár átnézhetünk Jordániába vagy Izraelbe (bár ez utóbbi most nem a legbiztonságosabb). A mostani utam során Hurghadán volt a szállásom, és innen látogattam el egy egész napos kirándulás keretein belül a csodás Luxorba. Igazi 'kultúrbakancslistás' hely! Nagyjából 14 éve már jártam itt, még gyerekként, de már akkor is elvarázsolt és biztos voltam benne, hogy vissza fogok egyszer térni. Így is lett! Szerencsére az egyik unokatesómat, akivel utaztam, Patríciát is érdekelte, így együtt keltünk útra. Ha egyiptomi, vagy egész konkrétan luxori utat tervezel, akkor mindenképpen olvass tovább, hogy megtudj minden hasznos és fontos tudnivalót és felkészülhess a kalandodra!


"A tó mellett található az a szkarabeusz szobor, amit a legendák szerint ha hétszer körbejárunk az óramutató járásával ellentétes irányban, akkor a kívánságunk valóra válik."


Októberi utazás lévén abban biztos voltam, hogy még ha meleg is lesz, akkor is sokkal

Karnak templomának bejárata

elviselhetőbb, mint a kontinentális éghajlat késő tavaszi, nyári vagy szeptemberi hónapjaiban. Hurghadáról hajnalban indultunk, 4 óra körül. Több szállodából gyűjtötték össze az utasokat, összesen 14 fős volt a mi csapatunk. Tartanunk kellett egy kötelező, 20-30 perces pihenőt is, mielőtt tovább mehettünk volna Luxorba. Több ellenőrző ponton haladtunk át, de csak egy helyen volt, hogy várakoztattak minket kb. 15 percig. Hosszú volt az út, mire kiszállhattunk a kisbuszunkból az első megállónál, a Nílus jobb partján levő Karnak templománál. Az idegenvezetőnk megvette a jegyeinket és 2 biztonsági ellenőrzés után már sétáltunk is a több ezer éves bejárat felé. Bár sok helyen nem jártam még Egyiptomban, amit nagyon szeretnék látni, ez a templom mégis a kedvenc helyem. Az építésében nagyjából 30 fáraó vett részt egy közel ezer évet felölelő időszakon keresztül. A templomkomplexum hatalmas, kb. 100 hektáron terül el, ennek a részletesebb bejárásához legalább fél-egy napra lenne szükségünk. Nekünk ennyi nem volt, így a 3 templomkörzetből egyet, az Ámonnak szentelt részt választottuk. A befelé vezető utat kosfejű szfinxek szegélyezték mindkét oldalról, és már innen, a távolból is jól lehetett látni azt a grandiózus oszlopos csarnokot, ami ikonikus része ennek a templomnak. Számítottam arra, hogy sokan lesznek, de akkora tömegre nem, amivel ott szembe találtuk magunkat. A különféle nemzetiségű turisták kisebb-nagyobb csoportjai szó szerint hömpölyögtek az úton. Próbáltunk haladni, és elidőzni azokon a részeken, ahol nem voltak olyan sokan, de ez nem volt egyszerű.

A grandiózus oszlopcsarnok

A templomnak összesen 10 pülónja, vagyis a különböző részeket elválasztó kapuja van, ami a belülről kifelé haladó bővítéseket elhatárolja. A sokak által ismert, grandiózus oszlopcsarnok a 2. és 3. pülónok között terül el. Ezek a hatalmas, 15 és 22 méter magas oszlopok egykor egy tetőt tartottak, ami mára szinte teljesen megsemmisült. Ez az a hely, ahol órákat el tudnék tölteni, számomra az egyik leglenyűgözőbb, amit valaha láttam az ókori Egyiptom máig fennmaradt építészeti kincsei közül. Érdekesség: a templomban vannak kopt keresztények által itt hagyott emlékek is. Ezért van az, hogy egyes helyeken az oszlopokon glóriás ikonokat is láthatunk. Az utunkon tovább haladva elértünk a szent tóhoz, ami a templomkörzet másik, számomra kedves helye. Itt már felütötte magát a modern kor is néhány kávézó formájában. A tó mellett található az a szkarabeusz szobor, amit a legendák szerint ha hétszer körbejárunk az óramutató járásával ellentétes irányban, akkor a kívánságunk valóra válik. Ez úgy élt az emlékeimben, hogy ha ezt megtesszük, akkor visszatérünk ide. Bármelyik is igaz, az bizonyos, hogy én egyszer megcsináltam ezt, és ismét Karnakban voltam annyi év után. Meglátjuk, hogy a mostani kívánságom valóra válik-e!



Nílus

Órákat tudtam volna még itt eltölteni, de mivel csoporttal voltunk és volt egy útitervünk, így tovább kellett haladnunk. A Níluson átkelve a következő megállónk a Memnón-kolosszusoknál volt. Előtte ebédeltünk egyet a túlparton, ahol lehetőség volt egy kicsit megpihenni, inni egy kávét és az árnyékban hűsölve a túlpartot csodálni.


"A történetek szerint egy földrengést követően minden hajnalban az egyik szobor dalra fakadt."


Memnón-kolosszus

Ezek a hatalmas ülőszobrok, amiket ma Memnón-kolosszusokként emlegetünk, III. Amenhotep templomához tartoztak és magát a fáraót ábrázolják. Mára csak ezek maradtak fenn, a templom nem. A történetek szerint egy földrengést követően minden hajnalban az egyik szobor 'dalra fakadt'. Az ideérkező görögök építettek köré egy legendát, amit a trójai hőshöz, Memnónhoz kötöttek és vagy úgy szóltak, hogy ő köszönti ezzel az anyját, a Hajnalt, vagy pedig pont az anyjának a sírását hallhatjuk. Valószínűsíthetően a földrengés miatti rongálódás következtében az emelkedő hőmérséklet és az elpárolgó harmat tudott ilyen hangot kiadni. Ez akkor hallgatott el, amikor Septimus Severus római császár ismét összerakatta a leomlott északi szobrot. Ez a megálló sokkal gyorsabb volt, mint a korábbiak, 15-20 perces.


A Királyok Völgye homályosan élt az emlékeimben, nem volt tiszta minden részlet, de abban biztos voltam, hogy ez is rengeteget modernizálódott, mióta legutóbb itt jártam. Miután átverekedtük magunkat a bazár soron, megérkeztünk a jegypénztárhoz. Ott ismét áthaladva a szokásos biztonsági ellenőrzésen golfkocsihoz hasonló járgányok vártak minket és elvittek a völgy bejáratáig. Az árusok ezen a helyszínen is olyan erőszakosak voltak, mint a többin. Még fényképet sem készítettem, csak egyenesen előre nézve, a 'no, thank you-t' (nem, köszönöm!) ismételve suhantam végig mindenhol. Ez engem személy szerint nagyon zavart, de a sokadik ilyen már nem lepett meg, és ugyanezt a kifejezést arabul mondtam, hátha hatásosabb (spoiler: nem volt az).


Királyok Völgye

A Királyok Völgyében a délutáni órákban jártunk és meglehetősen meleg volt, zéró árnyékkal. A belépőjeggyel 3 szabadon választott sírt lehet megnézni az éppen elérhetők közül, ezen felül plusz jegy váltásával nézhetjük meg például a híres Tutanhamon fáraóét. A mi csapatunk I., III. és IX. Ramszesz fáraók temetkezési helyét nézte meg, és ezekbe a kamrákba mentünk le. Mindegyik más miatt volt különleges: míg az első kisebb, de annál színesebb volt, a másik kettő hozzá képest sokkal grandiózusabbnak mondható. Meredek lépcsőkön vagy rámpákon juthattunk le ezekhez, most is párás meleg volt, de a nyári időszakban szerintem még durvább lehet a hőség. Aki a kis, zárt tereket nem szereti, és ennél még jobban zavarja a tömeg vagy a magasság, a meredek lejárat, annak ezeket a látványosságokat csak megfelelő körültekintéssel és elővigyázatossággal ajánlom. Mivel gyönyörű és páratlan régészeti emlékek, ezért ha egy mód van rá, ne hagyjuk ki. Extra jegyet is váltottunk, így Tutanhamon sírját is megnéztük. Mivel a híres, itt talált kincsek a halotti maszkját beleértve az Egyiptomi Múzeumban vannak kiállítva, Kairóban, ezért maga a kamra nem volt olyan nagy durranás nekem. Ha nem ragaszkodunk ahhoz, hogy a bakancslistáról kipipáljuk, akkor akár ki is hagyható.



Hatsepszut királynő halotti temploma

Az ilyen utaknak szerves része szokott lenni egy papirusz készítő, vagy alabástrom faragó műhely, így nálunk sem maradhatott ki és az utóbbiba tértünk be. Nem volt célunk a vásárlás, ezért tettünk egy kört, szétnéztünk, de utána tovább is mentünk az utolsó állomásunkhoz, Hatsepszut királynő halotti templomához. Ez volt az a hely, ami a leghalványabban élt az emlékeimben. Míg én Karnakot vártam nagyon, Patrícia ezt a helyet. Itt már délután 4-5 körül jártunk, így a napsütés nem csak elviselhető, hanem kellemes is volt. A királynő története különösen érdekes. Kleopátra mellett ő az egyik legismertebb, önállóan uralkodó fáraónő. A történetek szerint még volt, hogy a rituális szakállat is hordta, mint a férfi fáraók. Nevelt fia, III. Tothmesz követte őt a trónon, aki állítólag nevelőanyja uralkodásának minden lehetséges nyomát el akarta tüntetni. Ennek ellenére Hatsepszut története fennmaradt és mai napig csodálhatjuk mindazt, amit létrehozott, legyen szó erről a templomról vagy a karnaki bővítéseiről. Nem csak maga az épület lélegzetelállító, de innen a kilátás is. Itt is el tudtam volna időzni még legalább egy órát, de utunk végeztével el kellett indulnunk vissza, Hurghadára.




Mindent összevetve Luxor az a hely, amit Egyiptomba járva szerintem vétek kihagyni. Bakancslistás hely a Gízai-fennsík a piramisokkal, és a híres szfinx is, azonban ez az a hely, ami élményben nekem sokkal többet ad (mivel jártam Gízában is, így van összehasonlítási alapom). Ide bármikor szíves-örömest visszatérnék, és remélem fogok is még, de reményem szerint egyéni út keretein belül. Kényelmes volt a szervezett kirándulás, egy kint élő magyar által vezetett utazási iroda szervezte, magyar audioguide-al és egy helyi, angolul beszélő idegenvezetővel (Liliom Tours/White Shark Travel). Az árnyoldala viszont az volt, hogy kvázi végigrohantunk a napi programon. Ha lehetőségünk van, érdemes inkább egyénileg szervezni, vagy privát útra befizetni, ahol a napirend rugalmasabb.


Bakancslistás tippek:

  • lenge öltözet, lehetőleg egy laza hosszú nadrág és egy könnyű anyagú, hosszú ujjú ing, amiben nem sülünk meg, de a naptól védjük a bőrünket

  • kényelmes, légáteresztő, zárt cipő Kényelmesebb sétálni és a portól is véd)

  • fényvédelem: baseball sapka/kalap, napszemüveg és naptej kötelező

  • könnyű táska: ha tehetjük egy könnyű hátizsákkal menjünk amiben 1-2 palack víz van, nasi/szendvics és 1-2 fontos dolog (a többit lehetőség szerint hagyjuk az autóban/buszban)

  • városnézéshez talán a legideálisabb novembertől áprilisig (októberben is még könnyen lehet 30 fok felett a hőmérséklet, de azért nem elviselhetetlen)


Végül de nem utolsó sorban fontos részlet az is, hogy mennyibe kerülhet egy ilyen kirándulás. Az árazás változó, attól függően, hogy az utazási iroda, ahol befizetünk/lefoglaljuk milyen árakon dolgozik (legális-e vagy sem), honnan megyünk és mi a program. Ezt a fenti túrát mi fejenként 75 Euróért foglaltuk, amiben benne volt az út, az ebéd ára, illetve a belépők a Tutanhamon sírt kivéve. Jelenleg ezt biztosan többért lehet megtalálni, ugyanis pont a napokban emelt árakat az Egyiptomi Turisztikai Hatóság.


Köszi, hogy elolvastad! Felkeltettem az érdeklődésed? Nézd meg a kapcsolódó cikkeket is és ha kérdésed van, írj nekem, vagy hagyj kommentet! Ha hasznos volt, megköszönöm, ha jelzed a szívecskére kattintva és megosztod másokkal is.

Comments


bottom of page